Lektora Jura Leitāna ģimenes izstāde "Gleznas, fotogrāfijas, rotas un citi stāsti”
14.12.2015

2015.gada 31.oktobrī plkst.13.00 Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Skolas ielā 10a, tika atklāta mākslinieku – Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes lektora, mākslinieka - rotkaļa Jura Leitāna, mākslinieces Unas Leitānes un  grafiķa, gleznotāja, fotogrāfa Aigara Truhina ģimenes izstāde “Gleznas, fotogrāfijas, rotas un citi stāsti”.

Izstādes bija apskatāma līdz 2015.gada 6.decembrim.

Teksts: Inese Jakobi, mākslas izstāžu organizatore

Foto: Kristīne Liepiņa

Ieskats izstādes atklāšanā 2015.gada 31.oktobrī

LU PPMF lektors, mākslinieks Juris Leitāns

Juris LEITĀNS studējis Latvijas Mākslas akadēmijā, Tekstilmākslas nodaļā.
Jurim visu mūžu veicies ar cilvēkiem, skolotājiem. Pamatskolā zīmēšanu mācīja gleznotājs E.Vinters, kurš lika labas atzīmes, ja daudz strādāja. Jurim patika zīmēt, bieži nesa savus darbus rādīt skolotājam. Pēc pamatskolas gribējās ne tikai turpināt zīmēt un gleznot, bet iemācīties darīt kaut ko praktisku ar rokām, tādēļ gājis uz Rīgas Lietišķā mākslas vidusskolu. Nevarējis izšķirties starp koktēlniecību un metālapstrādi. Gājis pa kāpnēm uz skolas kanceleju iesniegt dokumentus un skaitījis pakāpienus – koks, metāls, koks,... pēdējais pakāpiens bija metāls. „Lietišķajos” tikšanās ar tādiem pasniedzējiem kā Georgs Barkāns, Pēteris Martinsons. Gleznošanu pasniedza tekstilmākslinieks Egīls Rozenbergs. Gatavodamies iestājeksāmeniem Mākslas akadēmijā, Juris realizēja E.Rozenberga padomu – katru dienu uzgleznoja 2 klusās dabas ar konkrētu uzdevumu katram darbam. Tekstilmākslas nodaļā kompozīciju mācīja Rūdolfs Heimrāts, gleznošanu pasniedza Boriss Bērziņš.

Jau studiju gados Juris piedalījās žūrētās tekstiliju izstādēs. Tad pamazām atgriezās pie metāla darbiem. Veidoja rotas sadarbībā ar modes māksliniekiem, piedalījās daudzās rotu izstādēs Latvijā un ārzemēs. Viņa darbi atrodas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un privātkolekcijās Latvijā, citās Eiropas zemēs, ASV, Kanādā, Izraēlā.

Bet ikdienā – no 1995.g. darbs Latvijas Universitātes Pedagoģijas  un psiholoģijas fakultātē kā Darbmācības katedras, tagad - Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Skolotāju izglītības nodaļas lektors.

Juris Leitāns: „Tagad mans sapnis ir šķūnis - multifunkcionāls, kurā varētu darīt visu, ko gribas, ko vajag, ar visvisādiem materiāliem, visvisādās tehnikās!"

Māksliniece Una Leitāne

Una LEITĀNE – Jura meita dzimusi Rīgā, bieži ziemās braukusi kopā ar tēvu uz Gaiziņu slēpot. Tagad jau 3 gadus dzīvo Siguldā, strādā arī par kalnu slēpošanas instruktori. Pamatskolā darījusi daudzas lietas, gājusi dažādos pulciņos, bet uzslavas saņēmusi tikai par zīmējumiem. Pēc 4.klases iestājās „Rozīšos” (J.Rozentāla mākslas vidusskola), jo tā bija iespēja tikt „brīvībā”, prom, pāri ielai. Prom no vispārizglītojošās skolas, kurā visiem jābūt vienādiem, un vispār, tur bija garlaicīgi. Pēc izlaiduma tāds kā apjukums, pārdomas – ko darīt, vai izdosies ar mākslu maizi nopelnīt.

Una stājās Vidzemes augstskolā, izvēlējās starptautiskās attiecības. Netika. Pēc gada tomēr iestājās Mākslas akadēmijā, gleznotājos. Akadēmijā mācījās pie Uno Daņļevska, Edvarda Grūbes, Kristapa Zariņa, Jura Jurjāna, meistardarbnīcā pie Normunda Brasliņa, jo tur bija akcents uz zīmēšanu, kas toreiz ļoti interesēja. Bet akadēmiju Una beidza ar ainavām.

Arī tagad viņa glezno to, kas, kā pati raksturo, „vairāk atgādina ainavas”. Gleznošana – tā vairāk pašai, bet maizes darbi – grāmatu ilustrēšana. Iespieddarbu Unai ir daudz, arī atzinība gūta.

Mākslinieks, fotogrāfs Aigars Truhins

Aigars TRUHINS, Unas Leitānes dzīves biedrs – grafiķis, gleznotājs, fotogrāfs. Bērnībā Aigars zīmēja, gleznoja, ar māliem darbojās, kā jau daudzi – izmēģināja visādus pulciņus. Sāka studēt Latvijas Universitātē „fizmatos” , nepabeidza, patika, bet likās par smagu. Tad Aigars netālu no Ķeguma Birzgales mežos virpoja podus, jo strādāja Daiļrades keramikas ražotnē. Visu iemācījās no labiem meistariem. 1999.gadā beidza Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu.

Paralēli viņu vienmēr interesējusi fotografēšana, tāds īpašs darbošanās prieks.

Jautājot: "Bet kā ar māliem?" Aigars smejoties atbild, ka šogad pat esot saracis mālus Vestienā...

Arī Aigara maizes darbs saistīts ar grāmatām, jo viņš strādā apgādā "Zvaigzne ABC" par mākslinieku-redaktoru.